Brak przedniego zęba. Co zrobić?

Brak przedniego zęba to problem przede wszystkim estetyczny i uciążliwość podczas spożywania posiłków, jednak to nie jedyne kłopoty związane z taką sytuacją. Bez względu na to, którego zęba z przodu nie mamy, możemy mieć pewność, że sąsiadujące, z czasem zaczną się pochylać, stawać się luźne. W ekstremalnych sytuacjach mogą zacząć wypadać, mogą też pojawić się choroby dziąseł. Nie warto do tego doprowadzić i każdy przedni ząb, który straciliśmy szybko zastąpić. Czym? Wybór jest spory. Najdoskonalszym zębem zastępczym, jest implant, wkręcany w podstawę, która została zamocowana w dziąśle. Taki ząb nie wypadnie, nie złamie się, a gryzienie pokarmu nie spowoduje jego przesunięcia czy ukruszenia. Wadą implantów jednak jest zbyt wysoka cena, poza tym założenie takiego zęba to dość poważna interwencja chirurgiczna i nie każdy chce się na to zdecydować. Warto również wspomnieć, że nie każdy dentysta wykonuje takie zlecenia. Przeciętny stomatolog w Lublinie nie wstawi nam implantu, potrzebny jest chirurg szczękowy i protetyk, w wielu gabinetach po prostu ich nie ma. Innym rozwiązaniem jest proteza częściowa. Najprostszy i najtańszy sposób naprawienia sytuacji. Minusem protezy jest jej trwałość, ryzyko wypadania i dziwne uczucie w ustach – proteza częściowa to nie tylko ząb, ale trochę podniebienia, pod które może dostawać się jedzenie. To opcja dla wszystkich, którzy nie chcą na wstawienie zęba wydawać dużej gotówki i godzą się z negatywnymi doświadczeniami związanymi z noszeniem protezy częściowej.

Najciekawszym rozwiązaniem jest ząb wklejany. Jest to dosyć droga ewentualność, ale warta polecenia. W miejscu starego zęba dentysta w Lublinie wkleja ząb nowy, dorobiony, dopasowany wyglądem, a nawet kolorem do pozostałych. Wadą tej metody jest konieczne szlifowanie zębów, do których będzie przyklejony ten wstawiany. Wielu stomatologów w zębach, do których będą przyklejać ten dodatkowy przeprowadza leczenie kanałowe, dzięki któremu stają się martwe i bardziej odporne na choroby. Dwie wizyty i to wszystko. Wklejenie zęba odbywa się na drugiej wizycie. Na pierwszej stomatolog szlifuje sąsiednie zęby, wykonuje leczenie kanałowe i bierze odcisk, na wzór, którego dorobi ząb, na drugim po prostu go wkleja. Brak przedniego zęba to sytuacja, która nie powinna długo trwać. Warto o tym pamiętać i w razie konieczności, postarać się o szybkie jego wstawienie. Czy to będzie implant, proteza, czy ząb wklejony, to już ma mniejsze znaczenie. Ważne tylko, by w miejscu utraconego zęba nie było pusto. To ważne nie tylko dla lepszego wyglądu, ale przede wszystkim z uwagi na to, by sąsiednie zęby miały na czym się wspierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>